30 Oca, 2018

17 Gün 4 Ülke 10 Şehir 281 Km Her Şey Rakamlarda Gizli

Merhabalar.

Bu yazımda sizlere yapmış olduğum on yedi günlük turdan bahsedeceğim. Gitmeden önce bir hayli korkularım vardı. Bu yolculuk nasıl yanlız geçecek? Parayı nasıl yetiştireceğim? Ya hasta olursam ne yaparım?

Yanlız geçirdiğim bu yolculuk o kadar güzel geçti ki asla unutmak istemiyorum. Paramı arttırdım ayrıca arttırdığım para ile Madrid’den alışveriş de yapabilmiştim. Yanıma o kadar ilaç almıştım ki hiç birini kullanamadan attım. Yola çıkmadan önce nedense hep bir ön yargılarımız hep bir telaşlarımız oluyor . Negatif düşünceler içerisinde boğulup gidiyoruz. Her şeyi kenarı bırakın ve öncelikle uçak biletini alın. Emin olun o uçak biletini alınca hepsi teker teker kendiliğinden geliyor. Sonuçta kimse uçağını kaçırmak istemez öyle değil mi 😊

On yedi gün boyunca dört ülke on şehir değiştirdim. Hepsi de birbirinden güzel şehirlerdi. Sırasıyla yazayım: Romadan başlayarak Florasansa, Pisa, Venedik, Paris, Lizbon, Porto, Barcelona, Sevilla ve son olarak Madrid. Bütün yolculuklarımı uçakla yaptım.(İtalya içerisindeki ulaşımlar hariç.) Tabi ki uçaklarımı Ryanair’den otobüslerimi FlixBus’dan seçtim. Neden diye sorarsanız Ryanair Esn üyelerine  %15 indirim yapıyordu ve ücretsiz 20 kg bagaj hakkı veriyordu. Flixbusdan da internetten indirim kuponları bulabiliyorsunuz. Toplamda sekiz uçak bileti 135 euro tuttu. Hostel ücreti toplamda 157 euro (şehir vergileri dahil).  Konakladığım yer ve gün sayıları da :Roma 2 gece, Floransa 2 , Venedik 2 , Paris 2, Lizbon 1, Barcelona 1 ve Sevilla 1 gece olarak toplamda 11 gece hostellerde konakladım. 3 gece havalimanında ve 2 gece de Madrid’de Facebook’dan bulduğum bir kişinin evinde konakladım. Bu seyahatim sonucunda 500 euro (uçak parası hariç , hostel parası dahil) harcadım.

Bu yolcuğumu yanlız yapmak zorunda kaldım. Çünkü bir çok arkadaşım bu kadar kısa zamanda bu kadar fazla ülke gezmek istemiyordu. Ancak aklıma girmişti bir kere bu seyahat, kimseyi bulamadığım için yola çıkmayacak mıydım. Yanlız yolculuk yapmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da oluyordu. Yanlız olduğum zaman bazı durumlarda risk alabiliyordun.Örnek vermek gerekirse 9 euroya Venedikten Paris uçak bileti aldım ancak Paris havalimanından şehir merkezine gitmek için otobüse 17 euro vermek zorundaydım ve başka bir şansım yoktu. Ben 17 euro vermek yerine risk alarak otostop çekme kararı verdim ve işe yaramıştı. İyi kalpli bir Fransız abimizin aracına binmiştim ve havalimanından Paris merkeze kadar bırakmıştı. Dönüşte de Blablacar’ı kullanarak 10 euro cebimde kalmıştı. Bazı ülkelerde otobüslere metrolara trenlere biletsiz binmek zorunda kaldım. Çünkü Avrupada en ucuz toplu taşıma bileti 2 Euro’ydu. Malum Euro bir hayli pahalıydı ve Erasmustan aldığım hibem suyunu çekiyordu. Gitmeden önce görmek istediğim bir çok yeri haritada işaretledim ve hedeflerime zaman kaybetmeden ulaştım. Bu zaman kaybından kastım; Bir arkadaşınızla gezdiğiniz zaman arkadaşınız yorulabiliyor, oturarak yemek yemek isteyebiliyor, fotoğraf çekerken çekildiği fotoğrafları beğenmeyebiliyor vs vs. Böyle zaman kayıpları yapılabiliyor. Bu turumda Portoya sadece 1 günde gezmem gerekiyordu ve bu tarz zaman kayıpları yapmak istemiyor bütün sokaklarına girip Porto’yu yaşamak istiyordum. Sabah Portoda oldum akşama kadar gezip geceyi Barcelona da kapatmak zorundaydım . Bu tarz geziler de her şey preslenmiş oluyor ne yazık ki.  Yoksa 281 km yolu nasıl yürüyecektim öyle değil mi 😊

Her şey iyi hoştu. Erasmustaydık geziyorduk resim çekiliyorduk paylaşıyorduk. Bunları yapmak keyif verici oluyordu. Fakat bazen bu kadar çok gezip görmem kötü yorumlara da sebep olabiliyordu. Şimdi şunu belirtmek isterim ki üniversite hayatım boyunca üç sene çok çalıştım.  Puanlarımı yükseltmiş sınavlarımı başarılı bir şekilde geçmiştim. Artık yurtdışına açılma sırası bana gelmişti. Çocuk ne kadar güzel gezip gördü denileceğine , resmimlerimde yazdığım yorumlarıma takılanlar mı dersin, bana kim para gönderiyor da bu kadar gezebiliyorum mu dersin, ya bu çocuk ne zaman ders çalışacak mı dersin vs vs. Evet Erasmus dönemi boyunca çok fazla ders çalışamamıştım ancak aldığım bütün dersleri başarılı bir şekilde geçtim. Deli gibi erasmusta ders çalışıp da hiç bir yeri dolaşamayan farklı maceralara atılamayan arkadaşlar var. Onlar ülkelerine döndüğünde ne anlatacak? Evet Avrupa son zamanlarda çok pahalı bir yerdi. Ancak bir cafede bira keyfi ya da kahve keyfi yapmazsan, sabah kahvaltısını , akşam yemeğini bir mekanda yemeyip tostunu önceden hazırlarsan, bazı zaman havalimanında yatıp bazı zaman da otostop çekersen ,hostel yerine couch bulabilirsen paran da sana kalır , yaşadıklarında. Bir de ne çok resim paylaştın tarzın da yorumlar aldım. Bu instagram ve facebook benim anı defterim gibi bir şey. İstediğimi paylaşıp istediğim zaman bakabiliyordum. Beğenirsin beğenmezsin sana kalmış. Sırf sen güzel şeyler göresin diye gezerken ben ne ekipmanlar taşıyorum ne uygulamalar kullanıyorum. Biraz sitem ettim gibi oldu. Ben çalıştım ve hak ettim. Herkesin Erasmus yapmasını isterim, çünkü Erasmus gerçekten insana bir çok anı ve yaşanmışlık bırakıyor.

Gezip gördüğüm yerlerde benden herhangi bir bilgi almak isterseniz her zaman yardımcı olmak isterim. Sonuçta bu siteyi insanlara ve evrene yardımcı olmak için açtım.

Yol açık yola çıkın.

İyilikler sizinle olsun.

seyfettin ercan

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 4.Sınıf Öğrencisi

664 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir