7 Haz, 2017

Çek Cumhuriyeti Erasmus Konsolosluk Aşaması

Akşam uyku girmiyordu gözüme çünkü her şeyin sorunsuz gitmesi gerekiyordu. Yapılan bir hata ya da unutulan bir evrak, tekrardan Eskişehir’e dönmeme sebep olacaktı.

Öğleden sonra 2 de Çek Cumhuriyeti konsolosluğunda randevum vardı. Kesinlikle konsolosluk binasına 2’den önce giremiyorsunuz bunu önceden belirteyim.

Bu arada Erasmus öğrencileri 90 günden fazla süre kalacağı için uzun süreli vize talebinde bulunmak zorunda. Konsolosluğun vize kapısının önünde beklerken 3 kişiydik. Bir anda otomatın sesini duyduk ve içeriye girdik.

İçeriye girince insanda istemeden bir heyecan oluşuyor :). İçeride camlı bir bölme vardı. Büyük bir masa ve masanın üzerinde sadece kalem, makas ve yapıştırıcı vardı. Kesinlikle içeride bir fotokopi cihazı yok bu yüzden bütün istenen evrakları doğru şekilde götürmenizi tavsiye ederim. İstenilen bütün fotokopileri yanınızda getirin çünkü konsolosluk binası o kadar ters bir yer de ki etrafında ne bir kırtasiye ne de bir dükkan var. Biraz uzakta sadece bir benzinlik var ve benzinlikte fotokopi çekiliyor mu bilmiyorum. Camlı odanın arkasında oturan kişi Türkçe konuşuyor ve sizden teker teker gerekli olan evrakları istiyor. Öncelikle bütün belgelerin orjinalini ve fotokopilerini ayırmanızı istiyor.

İlk evrak olarak da kalacağım yerin evrağını istemişti.Sanırım kalacak yer en önemli evrak olsa gerek. Sonrasında  belgelerin orjinallerini toplu bir şekilde verdim. Daha sonrasında ise fotokopilerini verdim. Biraz bekledikten sonra camın arkasındaki bayan sizin işiniz tamam daha sonra size mail olarak geri dönüş yapılacak demişti. Çok şaşırmıştım. Çek cumhuriyetinden vize alırken kesin bir sorun çıkmalıydı ama çıkmamıştı. Pasaportumu da geri vermişti üzerine bir damga vurmuş ama damganın ne amaçla vurulduğunu daha sonra ne olacağını hiç bilmiyorum.

Şimdi anılarımı paylaştığıma göre gelelim fasulyenin faydalarına. Öncelikle hazır olması gereken evraklara buradan  bir bakın derim.Daha sonrasında hazırlanması gereken evraklarla ilgili ufak tefek ayrıntılar vermeye başlayayım.

Başvuru formunun sitede konsolosluk binasından alabileceğimizi söylüyordu ancak ben yanımda getirdim. Daha öncesinde doldurup fotokopisini de almıştım.Konsolosluk binasında veriyorlar mı bilmiyorum.

Sabıka kaydı olayında ise Eskişehirde öncelikle sabıka kaydı almam gereken Adliye binasına gittim. Adliye binasından özellikle doğum tarihim ve doğum yerim yazan sabıka kaydımı alıp gerekli yerlere imzalattıktan sonra Hükümet Sarayına(Gökmeydan tramvay durağının karşısında) gidip Apostil mührünü vurdurdum. Bu apostil mühürü çok önemli. En önemli ve can alıcı kısım bu kağıdı aldıktan sonra olay bitmiyor bunun çek diline çevirisini yaptırdıktan sonra notere onaylatmanız gerekiyor. Ama gözünüz korkmasın paranız varsa hemen halloluyor.Şöyle ki: eğer ki konsolosluk işiniz Ankara da ise dıraman tercümanlık diye bir şirket var. Tercüme işini yapan bir hocamız Muammer Bey çok yardımsever birisi bütün sorularıma cevap vermişti. (başvuru formunun doldurulmasında da bana çok yardımcı oldu sağolsun ). 2 sayfa çeviriyi 50 TL yaptı(2017 yılında). Noter işlemleri 130 TL tutuyormuş.Ben direk Muammer Beye bu ücretleri EFT yaptıktan sonra kendisi bütün işlemleri halletti. Konsolosluğa gitmeden önce Dıraman tercümanlığa uğrayıp çevrilmiş sabıka kaydımı aldıktan sonra(orijinal sabıka kaydınızı yanınızda getirmeyi unutmayın). Tercümanlık binasının karşısından 317 numaralı BAĞCILAR-KIZILAY-ULUS-İÇAYDINLIK hattına binerek konsolosluk binasının yakınında indim.

Çek cumhuriyeti konsolosluğunun sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

Randevu almanız gereken sayfaya da buradan ulaşabilirsiniz. Lütfen her yeri dikkatlice okuyun ve lütfen her şeye dikkat edin. Bu adamlar ciddi kurumlar ben bilmiyordum ben duymamıştım kesinlikle dinlemiyor ve daha sonra gel diyebiliyorlar. 

Buraya kadar okuduğunuza göre size teşekkürü bir borç bilirim ve  umarım yardımcı olabilmişimdir.

 

seyfettin ercan

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 4.Sınıf Öğrencisi

1.435 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir