29 Oca, 2018

Erasmus Pardubice’de Bilinmesi Gerekenler 2

Merhabalar bu yazımda Erasmusu Pardubicede geçirmeyi düşünüyorsanız gerekli olan ek bilgiler vereceğim. Daha öncede bazı bilgiler paylaşmıştım buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Pardubiceye geldiğinizde Türkiye ile nasıl iletişim kuracağınızdan bahsedeyim. Bildiğiniz üzere yurtlarda internet var. Ancak Wifi pek iyi çekmiyor. İletişim için yeterli olamayabiliyor. Burada Erasmusa gelen öğrencilere yardımcı olmak için kurulmuş bir ESN takımı var. Bu takım her yerde var diye biliyorum. Pardubicedeki Esn takımı çok iyi iş çıkarıyor bunu da söylemeden edemeyeceğim. Erasmusa geldiğiniz andan itibaren sizi çok güzel etkinlikler bekliyor.Buradaki ESN takımı vodafone ile anlaşmış. Size bir hat veriyorlar. İçeresinde bir ay boyunca geçerli 3gb internet ve Çek Cumhuriyeti numaralarına sınırsız sms hakkı var. İlk ay ücretsiz. Bu arada bu hat ile Avrupanın her yerinde internetinizi kullanmaya devam edebiliyorsunuz. İlk ay bitti sonra ne olacak. Kullanım hakkınız bitmeden en geç 2 gün içerisinde 200 kron yüklemeniz gerekiyor. Hattın içerisinde paket tanımlı ve kullanım hakkınız bitince 175 kronu alarak aynı hakkı geri yüklüyor. Bence çok iyi. Böylece Avrupada gezerken wifi aramanıza hiç gerek kalmıyor.  Eğer ki kullanım hakkınız bitti ve siz para yüklemediniz. Daha sonra yüklediğiniz zaman paketiniz yenilenmiyor. O yüzden boşuna para yüklemeyin. Esn takımındakileri rica edin başka hat hakkınız varsa versinler.

Pardubiceye geldik de saçımızı nasıl kestireceğiz diyebilirsiniz. İnanın ki çok kolay. Yurda yakın Albert diye bir alışveriş merkezi var. İçerisinde bir berber var. Merak etmeyin çok pahalı değil 100 kron. Genelde bizim alışveriş merkezlerindeki berberler kazık olur ama burada aynı durum geçerli değil. Şöyle bir dezavantajımız var berberler İngilizce bilmiyor ve yaptırdığınız herşey için ekstra ücret alıyor. Örneğin sadece saç kesimi 100 kron, sakal 100kron, saç yıkama 100kron anlayacağınız herşey 100kron. Zaten berberin adı da bu 😊 İngilizce bilmiyor demiştim. Ya birisinin resmini gösterip gidiyorsunuz ya da Türkiyede iken traş olduktan sonra resim çekilin ve onu buradaki berbere gösterin. Tıpkısının aynısı olmasa da benzeri oluyor 😊

İnternet olayından da bahsedeyim birazcık. Daha öncesinde yurtta olan Wifi’in iyi çekmediğini söylemiştim. Çünkü sağolsun arkadaşlar torrentten çıkmıyor ki. Neyse bununda önüne geçmek istiyorsanız her odanın duvarlarında Ethernet jakı var. O yüzden buraya gelmeden önce 3 metre uzunluğunda Ethernet kablosuyla gelirseniz çok rahat edersiniz. Çünkü bu internet muhteşem hızlı ve hiçbir zaman ping olmuyor. Aynı zamanda telefonunuzla görüşme yapmak istediğiniz zaman bilgisayarınızı hotspot olarak kullanabilirsiniz. Böylece sevdiklerinizle kesintisiz ve hızlı görüşebilirsiniz.

Evet şimdi gelelim fasulyenin faydalarına. Türkiyeden almış olduğunuz banka kartınızdan para çekme olayından bahsedeyim. İki durumunuz olabilir. Hibeniz Türkiyedeyken yatmış olabilir ya da Erasmusa geldiğinizde yatmış olabilir. Önce Türkiyedeyken yatarsa ondan bahsedeyim. İşte bu durumda şanlısınız. Euronuzu hemen Euro olarak hesabınızdan alın ve çaldırıp çırptırmadan (böyle bir durum olmaz ya olursa diye diyorum) Çek cumhuriyetine gelin. Hemen Pardubicede bir bankadan öğrenci hesabı açtırın. Hesap açtırırken küçük bir miktar para alabiliyorlar. Böylece hesabınızdan kesintisiz paranızı çekebilirsiniz. Öğrenci olduğunuz için paranızı sadece hesap açtırdığınız bankamatikten değil bütün bankaların bankamatiklerinden çekebiliyorsunuz. Unicredit bankasında böyle olduğunu biliyorum. Benim param ne yazık ki buraya geldiğim zaman yattığı için bankalar hakkında çok fazla bilgi veremiyorum. Şimdi gelelim ikinci duruma. Pardubiceye geldiniz yaklaşık bir ay sonra paranız yattı. İnternet bankacılığına girdiniz ve muhteşem bir Euro miktarı gördünüz. Hadi hemen ezelim bu parayı 😊 sonra paranız kalmadığı için sürekli şarap içmek zorunda kalın !  Ziraat bankası için konuşuyorum. Türkiyeden gelmeden önce bir ziraat bankası hesabı açtırdınız ve Uluslar arası ilişkiler birimine IBAN numaralarını falan verdiniz her şey yolunda gidiyor. Ancak Ziraat bankasını arayıp sakın ola ki Mobil bankacılığı ve kart kullanımını yurtdışına açtırmayı unutmayın. Aksi takdirde paranızı ne görebilirsiniz ne çekebilir ne de alışveriş yapabilirsiniz. Ben bu durumu yaşadım. Yurtdışında olduğum için müşteri hizmetlerini de arayamıyordum. Bu yüzden Türkiyede olan yakın akrabanızdan birisine rica edin o sizin yerinize arasın sizin yerinize iletişim kursun. Akrabalarınızdan birine diyorum çünkü Call centerdaki kişi isteyebilir diye gizli bilgiler de vermek zorundasınız o kişiye. Bu arada Türkiye telefon hattınızı da yurtdışı kullanımına açtırmayı unutmayın. İnternetten bir şey alırsınız ve o telefon hattına mesaj gelmesi gerekirken yurtdışına açtırmazsanız ne yazık ki o mesaj havada kalır benden söylemesi.

Birazda burada ulaşımdan bahsedeyim. 2 farklı tren firması var. Chesky drayhi ve Regiojet. Bu iki firmada Çek Cumhuriyetinin bütün şehirlerine gitmekle kalmıyor Avrupanın çoğu şehrine gidiyor. Ben Erasmus dönemim boyunca neredeyse hep Regiojeti tercih ettim. Çünkü hem daha ucuz hem daha konforlu hemde trende wifi vardı ve trende internetten dizi falan izleyebiliyordun bu muhteşem bir keyifti. Chesky Drayhi yi bir kere kullanmıştım. O da regiojetin treninin geç geleceğini öğrendiğim içindi. Pragdan Pardubiceye giderken neredeyse on kere dur kalk yapmıştı. Wifi yoktu ve en can sıkıcı kısmı ise koltuk numaranız yoktu istediğiniz yere oturabiliyordunuz. Regiojette öyle değil. Bilet alırken koltuğunuza kadar seçiyorsunuz. Bu arada iki firmanında kullanımı kolay olan aplikasyonları var. Benim gişeden bilet aldığım nadirdir. Aplikasyonlar oldukça kullanışlı ve yeterli.

Vereceğim yararlı önbilgiler şimdilik bunlar. Kafanıza bir soru mu takıldı? Bana her türlü sosyal medyada ulaşabilirsiniz.

Esen kalın.

seyfettin ercan

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 4.Sınıf Öğrencisi

810 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir