7 Ara, 2017

Erasmus Pardubice’de Bilinmesi Gerekenler

          Merhabalar tekrardan

          Bir önceki yazımın tarihine bakınca üzerinden bir hayli geçmiş. Lütfen beni bağışlayın. Eğer ki Erasmusdaysanız zaman kavramınız biraz kaybolabiliyor.

          Bildiğiniz üzere Erasmusa Çek Cumhuriyeti’nin Pardubice şehrine geldim. Pardubice çok şirin ve küçük bir şehir öncelikle bunu belirtmek isterim.

          Bu yazımda sizlere Pardubice üniversitesine gelmeden önce gerekli olan bilgiler vereceğim.

          Öncelikle size üniversitenin yurdundan bahsedeyim. İki farklı oda çeşidi var , Studio ve Classic olarak. Studio olarak sadece C ve F blokları var. Eğer ki studio oda seçecekseniz kesinlikle sizlere C bloğunu tavsiye ediyorum. C bloğu yeni yapılmış ve odalar tertemiz. F bloğu biraz uzak ve eski bir bina. Fazla para veriyorsanız en iyisini seçmeye hakkınız var. Studio odaların classic odalardan farkı tuvaletleri ve mutfakları odaların içinde. Classic odalarda koridorda bir mutfak ve kadın erkek ayrı olmak üzere birer adet tuvaleti var. Ancak yurtlarda kız erkek ayrımı yok. Şöyle ki oda arkadaşınız kız bile olabilir. Bu nasıl oluyor daha önceden birisiyle anlaşırsanız yurt buna izin verebiliyor. Ancak istemeden kız ve erkeği aynı odalara yerleştirmiyorlar. Şunu da belirtmek isterim ki aynı odada kalacak kişileri aynı ülkeden eşleştiriyorlar. Siz özellikle yabancı birisiyle kalıp İngilizcem gelişsin diyorsanız bunu yurda daha önceden belirtmeniz gerekiyor.  Classic odaları seçerseniz 180 TL  gibi fark ödersiniz. Şöyle ki classic odalar 4100 kron studio odalar ise 5100 kron. Classic oda seçerseniz diğer kişilerle iletişime geçebilirsiniz.Ben A blokta kalıyorum. Benim kaldığım blokta genellikle Çek Cumhuriyetinde yaşayan öğrenciler kalıyor. Mutfakta yemek yaparken falan İngilizce konuşma fırsatımız olabiliyor. Onlarında çok fazla ingilizcesi olmadığı için pratik yapmak istiyorlar ve fazlasıyla cana yakınlar her konuda yardımcı olmaya hazırlar. Ve buranın insanları bir hayli temiz. Genellikle yemekleri yapıp odalarında yiyorlar ve yemek yaptıktan sonra kirlettikleri yerleri temizlemeden gitmiyorlar. Ben ilk zaman memnun kalmamıştım çünkü ön yargılarım vardı ancak daha sonra öyle alıştım ki iyi ki burada kalıyorum dediğim günlerim oldu. Ortak tuvaletler ve mutfaklar her gün sabah 7 de temizleniyor sizin haberiniz bile olmuyor. Ancak Studio oda da kim temizleyecek kavgası elbet olacaktır. Bir de oda partisi sizin odanızda oluyorsa işte o zaman yandınız.

          Birazda ulaşımdan bahsedeyim. Burada otobüslere binerken kimse kart bastın mı diye kontrol etmiyor.Bu durum tüm Avrupa da geçerli. Ancak bu demek olmuyor ki bütün ulaşım ücretsiz. Yanlışlıkla gizli bir görevli biletinizi görebilir miyim derse ve sende kart basmadan gidiyorsan işte o zaman hapı yuttun. Bu durumla ben karşılaşmadım ancak karşılaşan arkadaşlarım oldu. Çok büyük cezası var. Ben legal yoldan bahsetmek istiyorum hemen size. Avrupa’da 26 yaşından küçükseniz ve öğrenci kartın varsa indirimlerden faydalanabiliyorsunuz. Şöyle ki benim yaşım 27 olduğu için avrupanın her yerinde öğrenci kartıma bile bakmıyorlar ve yetişkin ücreti işletiyorlar. 3 ay için 1120 kron gibi bir şey ödedim ulaşım kartı için. Bu ücrette 200 TL yapıyor. Ancak öğrenciyseniz 770 kron ödüyorsun 4 ay için bu da yaklaşık 150 TL yapıyor. Bu kartı alınca istediğin ay kadar ücretsiz ulaşımdan yararlanabiliyorsunuz.

          Birazda okuldan bahsedeyim. Eğer ki Electrical Engineering and Informatics bölümündeyseniz fakülteniz biraz uzakta. Fakültenize otobüsle gitmek zorundasın. Çünkü bu fakülte şehir merkezinde  ve bu da demek oluyor ki otobüs kartı almak zorundasın. Ben okula gitmem zaten ya da yürümeyi seviyorum derseniz 30 dk yürümeniz gerekebilir. Diğer bölümler hep yurtların yakınlarında ne yazık ki.

          Aklıma şu anda bunlar geliyor ne yazık ki. Eğer ki sizin aklınıza sorular takılırsa bana her türlü mecradan ulaşmaktan çekinmeyiniz.

          Bir sonraki yazımda sizlere aldığım derslerden ve bu derslerin hocalarından bahsedeceğim.

          Erasmus çok güzel. Sizde gidin.

seyfettin ercan

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 4.Sınıf Öğrencisi

1.492 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir