6 Haz, 2017

Erasmus Yolcusu Kalmasın

          Merhaba sizlere bu yazımda Erasmusa gitmeden önceki yaşadığım birkaç olayı anlatacağım. 4.sınıfın güz dönemin de Çek Cumhuriyeti Pardubice üniversitesine Erasmusa gideceğim. Öncelikle şunu söylemek isterim Erasmus işleri Türkiye’deki ve Çek Cumhuriyeti’ndeki her üniversiteye göre değişmektedir. Ben her şeyi Anadolu Üniversitesinden Çek Cumhuriyetinde bulunan Pardubice üniversitesine göre anlatacağım. Sizin üniversiteleriniz farklı olabilir ancak bazı konuları benim yaşadıklarımdan esinlenebilirsiniz.

          Öncelikle okulumuzun uluslar arası ilişkiler biriminden (uib) Pardubice üniversitesine kazandığıma dair bir mail aldım. İlerleyen birkaç gün sonrasında da Pardubice üniversitesinden bir mail aldım ve bu mailde bundan sonraki işlemlerin hangi kişiyle devam edebileceğim yazıyordu ve en altına eklenmiş bir mail adresi vardı. Daha sonrasında hemen karşı okulun sitesine girip erasmuslu öğrencilere dair özel olarak açtıkları derslerin yayınlandığı sayfaya girdim. Buradan hangi dersleri seçebilirim okulum hangi dersleri sayar tarzından hesaplamaları yaptıktan sonra Learning Agreementı (LA) hazırlayıp hemen bölüm koordinatörümün yanına gittim. Koordinatörümle birlikte bazı dersleri çıkarıp bazı dersleri eklemem gerektiğini tartıştıktan sonra koordinatörümden imzayı aldım.La örneğimi sizinle paylaşıyorum.

Daha önceden de dediğim gibi her şey değişiklik gösterebilir. La da önemli olan ders kredilerinde dikkat etmeniz. Bu konuda detaylı bilgileri toplantılarda hep veriyorlar bu yüzden la nasıl hazırlanır gibisinden anlatmayacağım.

Daha sonra La mı UİB’e verdim. Oradan da bir imza almam gerekiyordu. 3 gün sonra imzalı olarak aldıktan sonra artık tamamlanmış olan La’mı karşı okula mail attım. La ve gerekli olan belgeleri bana  Pardubice üniversitesi 20 gün sonra mail olarak attı. Kabul mektubum geldikten sonra kafam da 2 soru vardı. Uçak biletini ve konsolosluk randevusunu ne zamana almalıydım? Konsolosluk randevusunu maili aldıktan 15 gün sonraya aldım. Çünkü konsoloslukta bütün belgelerin orjinali isteniyordu ve Çek Cumhuriyetinden belgeler anca 15 gün içerisinde gelir diye düşündüm.

Uçak biletimi alıp almamakta çok kararsız kaldım.Bazı arkadaşlarım kabul mektubundaki tarihlerden önce asla gidemeyeceğimi, bazıları kabul mektubu tarihleri öncesi uçak bileti al hem gitmeden önce gezersin gibi yorumlarda bulundu bazıları ise vize çıkmadan kesinlikle uçak biletini alma diyordu. Ancak gideceğim ülke Çek Cumhuriyetiydi öyle istediğin tarihlere vize vermiyordu ve vize alacağım tarihi falan beklersem herhalde Prag’a uçak biletleri 600 – 700 civarı olurdu. Sürekli uçak biletlerini takip ediyordum. Uçak biletleri fazlasıyla ucuzdu. Kabul tarihlerim 16 Eylül 2017’den 18 Şubat 2018’e kadardı. Bende uçak biletini 17 Eylüle Sabiha Gökçen Havalimanından Praga 190 tl ye almıştım 4 ay öncesinden. Hala bir sorun yaşayıp yaşamayacağımı bilmiyorum ancak bir kumar oynadım. Bu yazıyı hazırladığımda uçak bileti 550 TL olmuştu bile. Umarım bir daha uçak bileti almak zorunda kalmam.

Karşı okuldan orijinal evraklarım UİB’e gelmişti. Hemen evraklarımı alıp randevu tarihimi beklemeye koyuldum. (4 gün kadar). Bu arada şunu da belirtmek isterim ufak bir sıkıntı çıkmıştı  Türkiyedeki okulum tarafından  . La olarak karşı okulun la formunu doldurmuştum. Çünkü karşı okul böyle istiyordu. Ancak bizim okulda kendi La’sını istiyordu. Hiç bir fark yoktu aslında ancak format özellikleri farklıydı ama prosedür gereği yapılması gerekiyordu. Bunu UİB deki arkadaşlar her şey hallolduktan sonra söyledi, daha önce de söylediklerini de belirttiler ancak koşuşturmada duymamış ya da anlamamış olabilirim. Aynı zamanda bölümümden yönetim kurul kararının çıkması içinde bizim okulun La’sı gerekliydi. Neyse bizim okulun La’sını tekrardan eski La ile birebir doldurdum. Tekrar imzalaramı toplayarak karşı okula gönderdim. Ve karşı okul tekrardan bana yeni La’yı mail olarak attı. (Pardubice üniversitesindeki arkadaşlar sağolsunlar çok yardımcı oldular ve kesinlikle uzun süre bekletmediler) Orjinali gerekli değildi bizim okul için. Bende gelen maili UİB’in formuna gönderdim. Bu prosedürüde hallettikten sonra randevuyu bekleyiş süreci başladı. Randevu tarihinde yaşadıklarımı da bu linkten takip edebilirsiniz.

seyfettin ercan

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 4.Sınıf Öğrencisi

1.039 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir