9 Haz, 2017

İmei Ödemesini Yapabilmek ve Yapamamak İşte Bütün Mesele Bu

Merhaba bu yazımda sizlere Imei kaydının nasıl yapıldığını ve herhangi bir yanlış ödeme yaparsanız bu sorunla nasıl başa çıkabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle para işlerinizi eğer ki internetten yapıyorsanız gece geç vakitler yapmamanız ve biraz dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

Turkiye.gov.tr sitesinde kimin pasaportu müsait ise(yani yurt dışına kim giriş çıkış yapmış ise) onun kullanıcı adı ile giriş yapılması gerekiyor. Şunları da belirtmem gerekiyor:(tabi bunların hepsi Türkiye.gov.tr de en ince ayrıntısına kadar anlatılmış ama kısadan bende anlatayım.)

 • Bir kişinin pasaportuna 2 seneden önce bir daha kayıt yapılamıyor şöyle ki ; 12 aralık 2012 yılında pasaporta kayıt işlemi yapılmış ise bir sonraki en erken kayıt işlemi 1 Ocak 2014 yılında yapılabiliyor. Tam 2 sene değil ancak yıl olarak 2 sene atması gerekiyor.
 • Kimin pasaportu ile kayıt yapılıyorsa o kişi 4 ay içerisinde yurt dışına giriş çıkış yapmış olması gerekiyor.
 • Bir telefon yurt dışından Türkiye’ye girdiği zaman 4 ay süre ile kullanılabiliyor daha sonrasında telefonun iletişimi kesiliyor kayıt yaptırıldığı süreye kadar.

Türkiye’nin sitesinden “İmei kaydet” tıkladıktan sonra bizden istenen bilgileri giriyoruz. Bilgilerden en sıkıntılı kısmı “Yurda giriş yapılan belge” olarak TC pasaportunu seçtiğinizde bir başka doldurmanız gereken kısım açılıyor.Burada eğer ki bordo pasaportunuz varsa ve pasaportunuz cipli değilse bile “Yeni Tip çipli e-pasaport(Tüm Tipleri)” seçebilirsiniz.

İstenilen bilgileri girdikten sonra herhangi bir yere tıklamadan şu siteye giriyoruz.

Bu sayfada kesinlikle kimin pasaportuna kayıt yapılması gerekiyorsa onun TC numarası, adı ve soyadı girilmesi gerekiyor. Bilgileri doğru girdikten sonra bankanıza yönlendiriliyorsunuz ve ücreti ödüyorsunuz(Ücreti ödediğinize dair PDF’i almayı sakın unutmayın. Ne olur ne olmaz).Ücreti ödediniz peki şimdi ne olacak?

 • Ödememizi yaptık ise daha öncesinde yarım bıraktığımız sayfadaki işleme “devam et” diyoruz.
 • Daha sonrasında bilgi kontrol ekranı gelir. Bilgilerinizde yanlışlık varsa düzeltin. Cep telefonu vergisini daha önce yatırdığınız için Ödememi Kontrol Et tuşuna basabiliriz artık.
 • Ödemeniz kayda geçmiş ise yeni açılan ekranda “Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ödemenizin onayı alınmıştır. Başvuru işlemine devam edebilirsiniz.” uyarısı görünür ve tekrar bilgilerinizi kontrol etmenizi ister.
 • “Onayla” tuşuna basınız.İşlemin yapıldığını belirtir ve bir başvuru numarası verir. Bir yere bu numarayı not ediniz.

Artık bir “ohhh çekebiliriz :)”

Şimdi gelelim asıl konuya. Oldu da kafanız karıştı başka bir tanıdığınızın Tc numarasını girdiniz ve girmekle kalmadınız o kişinin adına ücretini ödediniz bile. İşte burada bir sorunumuz var demektir. Şöyle ki para o kişinin Tc numarasına yattığı için para havada kaldı demektir. Peki yanlışlıkla ödediğimiz 149.20 TL’yi nasıl geri alırız. Hemen anlatmaya başlıyorum.

======>Eğer ki Ankara da ikamet ediyorsanız Veraset ve Harçlar Vergi dairesine uğrayarak bir dilekçe dolduruyorsunuz ve paranızı bekleme aşamasına geçiyorsunuz.

======>Veraset ve Harçlar Vergi dairesine gidemem diyorsanız işiniz biraz daha uzun sürebilir.

 1. Öncelikle Vergi İletişim Merkezi 444 0 189 numarasını arıyoruz. Biraz bekleyebilirsiniz şimdiden söyleyeyim.
 2. Derdimizi anlatıyoruz karşı tarafa. Karşı taraftaki kişi bize bir forum oluşturuyor ve bize bir numara veriyor. Bu numarayı hemen bir yere kaydedin.
 3. Daha sonrasında şu sayfaya gelin.Buradan Doküman/Belge Gönderimi kısmına gelip belgelerimizi göndermemiz gerekiyor. Hemen gönderilmesi gereken belgeleri de yazıyorum.
 • Yanlış gönderim yaptığımız kişinin önlü arkalı TC kimlik belgesinin fotoğrafını çekiyoruz.
 • Ödeme yaptığımıza dair (daha önceden kaydetmiştik ya) belgenin resmi. Bu dosya pdf olduğu için şu sayfadan jpg formatına çevirebilirsiniz.
 • Daha sonrasında derdimizi anlatan dilekçe. Ben bu dilekçenin örneğini Veraset ve Harçlar Vergi dairesinden aldım hemen alttan paylaşıyorum. Not:Dilekçe de yazan İBAN numarası kesinlikle yanlışlıkla ödeme yaptığımız kişiye ait olmalı.


Evet bir hata yaptık ama hatasız kul olmaz. İşlemlerimizi tamamladığımıza göre artık paramızı bekleme aşamasına geçebiliriz. Ama ne kadar beklersiniz onu bilemem sonuçta devletten para bekliyorsunuz 🙂
Bu yazıyı umarım sonuna kadar okumamışsınızdır. Ola ki okudunuz umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler 🙂

seyfettin ercan

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 4.Sınıf Öğrencisi

6.425 views

1 Response

 1. seyfettin ercan dedi ki:

  merhaba yukarı denilenleri doğru bir şekilde yaparsanız paranız 1 ay içerisinde verilen IBAN numarasına yatırılıyor. Eğer ki yanlış bir işlem yaptınız ve farkında değilseniz kimse sizi uyarmıyor. Paranız 1 ay içerisinde yatmaz ise 444 0 189 numarası ile tekrardan iletişime geçerseniz neden paranızın yatmadığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu arada ben paramı geri aldım benden söylemesi 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir