12 Ara, 2017

Pardubice Üniversitesi Bazı Dersler Hakkında

 Merhaba bu yazımda sizlere seçtiğim derslerden bahsedeceğim.

 Henüz dönem sonunda olmadığım için derslerimi vermiş durumda değilim ancak sizlere derslerin nasıl işlendiğinden ve hocaların tutumlarından bahsetmek istiyorum.

 Öncelikle bu okulun da her okulun olduğu gibi bir sistemi olan bir sitesi var. Siteye buradan ulaşabilirsiniz ancak kullanıcı adınız ve şifreniz olmadığı için ulaşamayabilirsiniz. Pardubiceye geldiğiniz zaman size bir öğrenci kartı, mail adresi ve anlaşılması çok zor olan bir şifre verecekler. Böylece sizde artık bu sistemin bir parçası olacaksınız. Bu sistemde seçtiğiniz derslerin programını, ders içeriklerini, hocaların koyduğu kaynaklara ulaşabilirsiniz.Bu siteden aynı zamanda ders değişikliği yapmak istiyorsanız, öncelikle üzerinizdeki dersleri buradan ekle/sil yapmanız gerekiyor. Tabi daha sonra birkaç daha prosedürünüz var ancak ona burada bahsetmeyeceğim. Seçtiğim dersler:

  1. Internet Business : Öğretmenin adı Miloslav Machacek. Harika bir hocadır kendisi. Kesinlikle sizi derslerde zorlamıyor ve en önemlisi sizin Erasmusda olduğunuzun farkında. Bu ders için hazırlamanız ve sunmanız gereken birkaç sunumunuz olacak. Herhangi bir sınavı yok. Türkiye’deki okulumda Mesleki seçmeli olarak seçtim bu dersi.
  2. English Conversation for Erasmus Student : Paul Charles Hooper. Çok tatlıdır kendileri. Yalnız hocayı anlamakta biraz zorlanabilirsiniz. Odasına gidiyorsunuz birkaç konu hakkında grupça konuşuyorsunuz. Hocamız bazı zaman kelime alıştırmaları hazırlıyor ve onlar üzerinde çalışıyorsunuz ve bazı zaman da hocayla birlikte maçlara ve çek cumhuriyetinin özel biralarını tatmaya gidebiliyorsunuz. Türkiye’deki okulumda seçmeli olarak seçtim bu dersi.
  3. Introduction to Matlab: Jan Pidanic. Çok marjinal bir hocamızdır kendisi. Görünce şaşıracaksınız. Bazı zaman dersleri iptal edebiliyor. Dökümanları internete koydum ordan bakarsınız falan diyebiliyor. Bu hocamız 2 tane sınav yapıyor. Sınavlar 50 puanlık oluyor ve %50 sini yapmak zorundasın. Yapamazsan bir daha sınav yapıyor. Bu ne kadar devam ediyor bilmiyorum. Ve son olarak Matlab programında bir arayüz hazırlayarak program yazmanızı istiyor. Ben daha hazırlamadım ancak yapılabilir gözüküyor çünkü hoca muhteşem bir şey beklemiyor.Tek istediği hazır kodları internetten bulup getirmemeniz. Sizi değerlendirmek için sorular soracak yaptığınız program üzerinden. Dikkat. Türkiye’deki okulumda Mesleki seçmeli olarak seçtim bu dersi.
  4. Computer Network 1: Sona Nerodova. Bu dersi online olarak işliyorum. Herhangi bir dersi falan yok. Hocasını pek tanımıyorum. Sadece ilk zaman hocayla buluştum. Beni www.netacad.com adlı siteye kayıt etti. Burada fazlasıyla doküman var. Bu dökümanları okuyup altı chapterin sınavına girmen gerekiyor. Çok da zor değil. Gözünüzde büyümesin. Türkiye’deki okulumda computer networks olarak seçtim bu dersi.
  5. Programming Language C++: Roman Divis. Bu derste zaman zaman uyku gözünüzde akabilir. Çünkü hocamız biraz yavaş konuşuyor. Programlamanız güzelse rahatlıkla geçebilirsiniz. Çok zor şeyler anlatılmıyor derste. Sınavı hakkında çok fazla bir fikrim yok. Türkiye’deki okulumda Mesleki seçmeli olarak seçtim bu dersi.
  6. İntroduction to Computers: Miloslav Machacek.(İnternet business dersinin hocasıyla aynı) 4.sınıf öğrencisiyim ve introduction to Computers ne alaka diyebilirsiniz. Mesleki seçmeli ders sonuçta. Erasmusta olduğunuza göre her zaman ders çalışacak değilsiniz ya. Birazda kolay dersler olmalı. Dersi geçebilmek için hocaya 4 tane sunum yapmanız yeterli oluyor.
  7. Modern Trends in Computer Networks: Filip Holik. Bu hocamız da çok tatlıdır. Yalnız bu ders biraz ağır gelebilir. Ya da bana öyle geldi. Hoca derste zorlamıyor. Derslerde örnekler yapıyor. Sınavı hakkında bir fikrim yok. Türkiye’deki okulumda Mesleki seçmeli olarak seçtim bu dersi.

 Burada sınavlar her şey yolunda giderse Christmasdan önce bitiyor.Böylece ocak ayınız size kalıyor. Tabi bu durum tamamen size bağlı. Çünkü burada ilk sınavdan geçemezseniz birkaç sınava daha girmeniz gerekiyor.  Ocak ayında havalar biraz soğuk olabilir ancak Erasmusdaysanız ve gezmeyi seviyorsanız sizi soğukların pek etkilemeyeceğini düşünüyorum.

 Bu yazımda burada sonlanıyor. Aklınızda herhangi bir soru işareti kaldıysa benimle her türlü mecradan iletişime geçebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

 Erasmus çok güzel. Sizde gidin.

seyfettin ercan

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 4.Sınıf Öğrencisi

636 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir