18 Oca, 2017

Snowden

 

Bugünkü konumuz; SNOWDEN filminin kahramanı Edward SNOWDEN olacak.Edward Snowden, herkesin yapması gereken konulara parmak basmış. Sırf bu konulara parmak bastığı için biraz vatan haini, biraz da casus olarak kabul edildi ülkesinde. Bana kalırsa, Snowden özgürlük savaşçısı.  Ama sanmayın ki elinde kılıçları, gardı var; sağı solu kesiyor. Kendisi çok zeki bir insan. Filmde anlatıldığına göre; Snowden öncelikle ülkesi için savaşmak isteyen ve benim de  ülkeme ufacık bir yararım dokunsun, diye düşünen birisidir. Askerlik eğitiminde düşerek ayağını kırdığı için vatanına askerlik yaparak değil de hackerlık yaparak görevini yapmak istiyor.

Hep böyle bir insan olmak istemişimdir. Ama bilemeyiz ki belki de bu yazımdan 3 sene sonra ben de bir hacker olarak dünyada dolaşırım 🙂 Neyse, komple filmi sizlere anlatmayacağım ancak filmde dikkatimi çeken kısımlardan bahsedeceğim.

Snowden, vatanı için CIA a girer ve orada hacker olarak çalışmaya başlar. Çalışmalarının ve başarılarının sonucunda,  Snowden devlet büyüklerinin arasında nam salmaya başlamıştır. Snowden da kendisini sürekli geliştiriyordur ancak Snowden’a söylenmeyen birkaç şey vardır. Bu söylenmeyen şey; bilgilerin kişilerden izinsiz alınmasıdır. Snowden bu konuyu araştırmaya başlayınca konunun gerçek olduğunu fark eder  ve kimsenin haberi olmadan laptop kameralarının, telefon görüşmelerinin takibe alındığını görür. Ancak Snowden ‘ın kızdığı nokta, CIA’nın sim kart sinyallerine göre insanları bombalamasıdır. Fakat şöyle bir durum vardır ki, bu telefonu taşıyan kişi terörist olabilir ancak bombalama yapılmadan önce o telefon nerededir? Bir düğün masasında mı yoksa o anda bir çocuğun elinde mi? İşte Ortadoğu’daki bu bombalama olaylarından sonra, Snowden bilgileri bir SD karta aktarır ve onları çalar. Sonra medyaya sunarak bazı bilgileri sızdırır. Şimdi Snowden gerçekten vatan  haini midir? Yoksa, özgürlük için savaşan bir savaşçı mı? Şimdi ise Snowden bilgileri sızdırdıktan sonra Rusya ya kaçıyor. Kaçıyor diyorum çünkü kendi ülkesine teslim olursa adil bir şekilde yargılanmayacağını biliyordur. Anlaşılan şu ki Rusya yine dört ayak üstüne düştü.

Bu filmi izledikten sonra, laptopunuzun üstündeki kameraya bakıp hemen bir bant arayabilirsiniz. Bilin ki bunu yapan tek kişi siz değilsiniz 🙂

İlk yazımda Edward Snowden ‘dan bahsettim çünkü kötü niyetleri ortaya çıkardı. Çünkü özgürlük için ailesinden ve kız arkadaşından vazgeçti. Dünyada artık böyle cesaretli insanlar kalmadı maalesef. Böyle insanlar ortaya çıktığında ise o insanlar yazılmalı, konuşulmalı, filmleri yapılmalı… Gerçekten konuşmaya değer insanlar bence. Dünyamızda artık korku var, sansür var… Telefonda bile özgürce konuşamıyoruz.

Değerli zamanınızdan bir parçayı yazımı okumak için ayırdığınız için, sizlere teşekkürü bir borç bilirim. Zamanınızı güzel değerlendirebileceğiniz diğer yazılarımda buluşabilmek dileğiyle…

Edward Snowden hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz tıklayınız.

seyfettin ercan

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 4.Sınıf Öğrencisi

764 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir