31 Ağu, 2017

Yolcu yolunda gerek…

Merhabalar bugün çek vizemi nihayet aldım. Daha öncesinde vize başvurusunun nasıl alınacağından bahsetmiştim. Simdi vizemi teslim alma aşamasından bahsedeceğim. Öncelikle Ankara’daki Çek konsolosluğundan randevu tarihimin 1 Haziranda olduğunu söylemek isterim. Vize için evraklarımı teslim ettiğimde konsolosluktan sadece mail geleceğini söylenmişti ve dediği gibi de oldu. 21 temmuz tarihinde Ankara konsolosluğundan su mail almıştım.

Maili okuduğunuz üzere vize teslimleri pazartesi ile perşembe arasında yapılıyor. Evrakları saat 2 de teslim ediyoruz ve 4 de alıyoruz. 3.30 falan gitmeyin sakın alamıyorsunuz benden söylemesi. Yaşımın 25’den büyük olmasından dolayı TR-CZK111 belgesi alamadım. Babam SGK’dan emekli olduğu için alabiliyordum ancak yaşım 25’den küçük olması gerekiyordu. Bu yüzden özel bir Çek sigorta firmasına özel sigortamı yaptırmam gerekiyordu. Slavia isimli bir sigorta firması ile mail yardımıyla iletişime geçtim. cizinci@slavia-pojistovna.cz burada ki kisiler anında cevap veriyorlar maillere. Mailde hemen istenilen bilgileri paylaşıyorsun ve parasını ödemesen bile sigortanı yapıp evrakları hemen yolluyorlar. Ancak parayı ödemen için bir süre tanımlıyorlar o sure içerisinde parayı ödemezsen sigortan fes ediliyor. Neyse ben bilgilerimi girdim ve benden 2800 Çek kronu istedi bu da yaklaşık olarak 450 TL civarı bir şey yapıyordu. Sigorta işlemini de hallettiğime göre sözleşmemi ve pasaportumu aldım ve yine Ankara Çek konsolosğunun yolları tastan idi.

Konsolosluğa evrakları teslim ettim hala bir sorun çıkacak diye bekliyordum ve yine sorun çıkmamıştı. Saat 4.10 gibi kapı otomatı çaldı ve pasaportumu verip hiç bir şey demeden yolladı. Ama ben hala direniyordum belki bir şey söyler diye niye bekliyorsam bir sorun olsaydı söylerdi herhalde 😌

Şimdi önemli bir kısma değineceğim. Vize tarihim kabul mektubu tarihinde geldi yani kabul mektubumda 16 Eylül yazıyordu ve vizem 16 Eylülde basladı. Bitiş tarihimde kabul mektubunda belirtilen bitiş tarihi yani 18 Şubatta oldu. Sigortamı da 1 Eylül 28 Şubat arası yaptırdım. Sigorta tarihlerinizi geniş zaman aralığıyla yaptırırsanız vizeyi teslim alırken sorun yaşamazsınız.

Bir önemli kısım ise ben uçak biletimi kabul mektubunu alır almaz almıştım. Çok araştırdım çok sordum ne zaman uçak biletini almalıyım gibisinden ancak herkes farklı bir yanıt veriyordu. Ben su anda canlı bir örneğim. Ankara konsolosluğunda vizeyi alırken bir kaç arkadaşa vize tarihlerinin başlangıcını sorduğumda herkesin vizesini kabul mektubu tarihinde başlatmışlar.Kabul mektubunda gösterilen tarihlerden ne az ne de çok. Gelecekte çek cumhuriyetine gidecek arkadaşlar uçak biletinizi çek vizeniz çıkmadan kabul tarihinden bir gün ya da 2 gün sonraya gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Ancak sunu söylemeliyim uçak tarihinizden 60 gün öncesinden evraklarınızı teslim ederseniz vizeniz anca çıkar.  Benlik bu kadar. Hepinize Erasmusta bol gezmeler bol kültürlenmeler dilerim.

seyfettin ercan

Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 4.Sınıf Öğrencisi

872 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir